SIKÇA SORULAN SORULAR

“Sanal evren” olarak da bilinen “metaverse”; kalıcı 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, bilgisayarlar ve sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla deneyimlenebilen platformlardır.

Non-Fungible Token ifadesinin kısaltması olan NFT, dağıtılmış defter teknolojisi kullanılarak benzersizliği ve mülkiyeti gösterilebilen ve doğrulanabilen dijital bir varlıktır. NFT tüm bunları; değiştirilemez, merkeziyetsiz ve işlem kayıtlarının açık olduğu blokzincir sistemi üzerinden işlemleri gerçekleştirerek sağlar. Kısaca bir NFT aldığınızda blokzincir sistemi üzerinden onaylı bir işlem kaydı oluşturulur ve bu sistemde o NFT’nin size ait olduğunun kaydı tutulur.

Marka ya da yaratıcıların sanat sergileri, toplantılar, etkinlikler ve canlı konserler için 3D sanal gerçeklik alanları tasarlamasına imkan sağlayan, katılımcıların bu alanlara kendi avatarlarıyla katılarak deneyimleyebildiği ve yüksek çözünürlük & grafik kalitesiyle çalışan Metaverse platformudur.

Elidor Evreni diyerek metaverse (sanal evren) platformlarında tasarlayıp üreterek ziyarete açtığımız Elidor’a ait tüm alanları kastediyoruz.

Elidor Evreni’ne www.elidorevreni.com web sitesi üzerinden giriş yapabilirsin. Elidor Evreni’ndeki bazı etkinlikler özel davet gerektirebilir.

Elidor Evreni’ndeki ilk etkinliğimiz “Elidor x Boyner Dedik Olabilir Koleksiyonu Lansmanı @ Elidor Evreni” olacak. Özel davetle katılım sağlanacak etkinliğimiz, Spatial platformundaki etkinlik alanımızda gerçekleşecek. Eğer senin de bu etkinlik için bir davetiyen varsa sana gönderilen etkinlik linkine tıklayarak etkinliğimize katılabilirsin. Etkinliğe katılamayanlar için ise YouTube’dan canlı yayın yapılacak.

Elidor olarak yenilikçiliği benimsiyoruz ve yeni teknolojilerin kullanıldığı her alanda tüketicilerimizle buluşmanın yollarını keşfetmeye devam ediyoruz. Kendi Yolumuzda projesi kapsamında genç kadınların eğitim hayallerini desteklemek için hızlı tüketim markaları arasında Türkiye’deki ilk NFT projesini ürettik. Buradaki açık artırmanın gelirini TOG Gençlik Bursları Fonu’na aktararak genç kadınlar için burs kaynağı yarattık.

Şimdi de Elidor markamızı ve Kendi Yolumuzda marka amacı projemizi sanal evrene taşıyoruz. Yenilikçi bir iletişim açısıyla tüketicilerimizle projemizi buluşurken, Boyner iş birliğiyle oluşturduğumuz Elidor x Boyner Dedik Olabilir Koleksiyonu sayesinde TOG’un Gençlik Bursları Fonu’na kaynak yaratarak genç kadınların eğitim hayallerinin önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyoruz.

Elidor Evreni web sitesini gezmek için kayıt olmana gerek yok. Farklı metaverse platformlarındaki etkinliklerimize nasıl giriş yapabileceğini ve kaydolabileceğini ise www.elidorevreni.com web sitemizdeki etkinlik detaylarından öğrenebilirsin.

Elidor Evreni’ne rahatlıkla girebilmen adına senin için Nasıl Katılırım? bölümünü hazırladık. Buradaki adımları takip ederek kolaylıkla alana giriş yapabilirsin.

8 Haziran 2022’de gerçekleşecek Elidor x Boyner Dedik Olabilir Koleksiyonu Lansmanı’nın ardından herkesin ziyaretine açılacak Spatial etkinlik alanımıza giriş ücretsiz olacak.

Lansman gününde www.elidorevreni.com web sitemizdeki lansmana özel etkinlik sayfamızdan veya Elidor Türkiye YouTube sayfasından lansmanı canlı izleyebilir, lansmanın ardından açılacak Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’nı ziyaret edebilirsin

Elidor Evreni’ne girerken doldurduğunuz formdaki verilerinizi; Elidor Evreni’ne giriş yapan kullanıcıları korumak, alanımızın doğru ve güvenli kullanımı için elimizden gelen tüm önlemleri alabilmek için toplamaktayız. Toplanan tüm veriler KVKK kanununa uygun olarak toplanmaktadır. Burada verdiğin veriler sadece Unilever tarafından depolanıyor.

Spatial’a üye olarak vereceğiniz verileriniz ise Spatial’ın politikası altında platform tarafından toplanmaktadır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi https://spatial.io/privacy sayfasından alabilirsin.

Elidor x Boyner Dedik Olabilir Koleksiyonu Lansmanı’nın Spatial’daki etkinlik alanına girmeden önce www.elidorevreni.com web sitemizdeki lansmana özel etkinlik sayfasından bir form doldurarak kayıt olmanı istiyoruz. Burada verdiğin veriler sadece Unilever tarafından depolanıyor ve Spatial platformunun bazı hukuki durumlara karşı aldığı önlemlere tabi oluyor. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi https://spatial.io/privacy sayfasından alabilirsin.

Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı, Metaverse platformu Spatial üzerinde yer almaktadır. Platforma üye olarak ya da olmayarak platform üzerinde yaptığın hareketlerle ilgili kayıtlar hakkında bilgi almak için https://spatial.io/privacy sayfasını ziyaret edebilirsin.

Elidor x Boyner Dedik Olabilir Koleksiyonu Lansmanı, Elidor Evreni’nin Spatial’daki etkinlik alanında gerçekleşiyor. Bu yüzden Spatial’ın desteklediği web, mobil uygulama, tablet ve Oculus Quest cihazlarından etkinliğimize bağlanabilirsin.

Detaylar için websitemizdeki Nasıl Katılırım? bölümünü inceleyebilirsin.

Elbette. Lansman etkinliğimizin gerçekleştiği bir metaverse platformu olan Spatial’a; Oculus Quest haricinde web tarayıcı, mobil uygulama, tablet cihazlarından giriş yapabilirsin.

Detaylar için websitemizdeki Nasıl Katılırım? bölümünü inceleyebilirsin.

Lansman etkinliğimizin gerçekleştiği bir Metaverse platformu olan Spatial; en iyi Google Chrome, Firefox, Opera GX ve Brave tarayıcılarında çalışmaktadır. Safari ve Edge’de ise optimize çalışmamaktadır.

Lütfen lansman öncesinde bilgisiyarınız ve Spatial ile optimize çalışan tarayıcı testinizi yapın.

Elidor Evreni’ne www.elidorevreni.com web sitesi üzerinden giriş yapabilirsin. Elidor Evreni’ndeki bazı etkinlikler özel davet gerektirebilir.

Elidor Evreni’ne www.elidorevreni.com web sitesi üzerinden giriş yapabilirsin. Elidor Evreni’ndeki bazı etkinlikler özel davet gerektirebilir.

Koleksiyonun parçalarını www.elidorevreni.com web sitemizden doğrudan satın alabilir ya da Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’nda iken beğendiğin ürünlerin bağlı olduğu QR kodlarla satışın yapılacağı Boyner web sitesi veya mobil uygulamasını ziyaret edebilirsin.

Dilersen Spatial’a üyelik aşamasında adımları takip ederek, dilersen Spatial’da üyelik oluşturup giriş yaptıktan sonra üstteki isminin yazılı olduğu açılır menüden Edit Profile kısmına tıklayarak, dilersen de sana ileteceğimiz linke tıklayarak isim ve soy isim yazıp Done dedikten sonra Get Started butonuna tıklayıp üyeliğini açıp avatarını oluşturabilirsin.

Spatial platformu iki tip avatar oluşturmanıza imkan sağlamaktadır. Bir tanesi çekeceğiniz ya da yükleyeceğiniz fotoğraf üzerinden gerçek yüzünüzü baz aldığı avatar diğeri ise yine çekeceğiniz ya da yükleyecğiniz fotoğraf üzerinden Ready Player Me entegrasyonu ile gelen modelize edilmiş avatar.

Üyelik aşamasında ilgili adımları takip ederek ya da üyeliğinize giriş yaptıktan sonra isminizin yazılı olduğu açılır menüden Edit Profile seçeneğinden Edit ikonuna tıklayarak kamera ile anlık fotoğrafını çekebilir ya da Upload photo seçeneğine tıklayarak yüzünü düzgün açıdan algılayabilecek bir fotoğraf yükleyip Looks Good butonuna tıklamalısın. Yapay zeka kısa bir süre yüz algılaması yaptıktan sonra avatarını oluşturacaktır. Gelen ekranda Customize your look butonuna tıklayarak avatarını özelleştirebilirsin.

Eğer bir Ready Player Me (https://readyplayer.me/tr) üyeliğin ve burada oluşturduğun avatarın var ise, Spatial’a giriş yaptıktan sonra Spatial’ın sağladığı entegrasyon ile avatarını burada da kullanabilirsin. Yine Edit Profile kısmına tıkladıktan sonra Edit ikonuna tıklayarak avatar düzenleme alanına geliyoruz. Buradan Create Ready Player Me Avatar’a tıklayıp dilerseniz mevcut hesabınız giriş yapıp avatarlarınızı aktarabilir, dilerseniz giriş yapmadan avatar olıuşturabilirsiniz.

Avatar oluşturmak için Spatial’a üye olmak gerekmektedir, üye olmadan giriş yapman durumunda varsayılan avatar tanımlanacaktır. Sağ altta bulunan Change your look ikonundan varsayılan avatarını değiştirebilirsin. (otomatik değişimdir; cinsiyet, tip, tshirt rengi gibi değişimler üyelikle gerçekleşmektedir)

Avatar oluşturma ve düzenleme işlemlerinin tamamı Web tarayıcıdan yapılmaktadır.

Spatial platformunda avatar güncellemesini üyelik girişi yaptığınız durumda “Edit Profile” (“Profili Düzenle”) seçeneğine gidip Edit ikonuna tıklayarak kolayca yapabilirsin.

Kişiselleştirilmiş avatarlar için Spatial’a üye olmak gerekmektedir, üye olmadan giriş yapman durumunda varsayılan avatar tanımlanacaktır.

Sağ altta bulunan Change your look ikonundan varsayılan avatarını değiştirebilirsin. (otomatik değişimdir; cinsiyet, tip, tshirt rengi gibi değişimler üyelikle gerçekleşmektedir)

Avatar oluşturma ve düzenleme işlemlerinin tamamı Web tarayıcıdan yapılmaktadır.

Avatar’ını oluştururken sana iki seçenek sunuyoruz: Spatial platformuna üye değilsen; avatar oluşturmadan sana otomatik tanımlanan avatarla etkinlik alanına girebilirsin. Spatial platformuna üye olursan; avatar’ını bir defa oluşturduktan sonra tekrar oluşturmana gerek kalmaz.

Eğer Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’na giriş esnasında ya da öncesinde Spatial platformuna üye olursan, oluşturduğun avatar ve giriş bilgilerin hesabına otomatik olarak kaydedilir.

Elidor Evreni Etkinlik Alanı için bir haritamız yok. Ancak, içeri girdikten sonra yönlendirmeleri takip ederek kolayca alanımızı gezebilirsin.

Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’na web tarayıcıdan girmeniz durumunda;
W, A, S, D tuşlarını kullanarak hareket edebilir,
Q ve E tuşlarını kullanarak sağ ve sola doğru kamera açısını değiştirebilir,
Mouse/Touchpad ile basılı tutup sağa sola, yukarı aşağı kaydırarak kamera açısını değiştirebilir,
Mouse/Touchpad ile imleci bir noktaya götürüp iki kere tıklayarak oraya ışınlanabilir,
Mouse orta tuş ileri geri/Touchpad çift el içeri dışarı ile kamera açısında avatara yaklaşıp uzaklaşabilir,
V tuşu ile selfie moduna geçebilir,
C tuşu ile alkış yapabilir,
Y ve N tuşlarıyla evet/hayır animasyonu yapabilir,
1 ve 2 tuşlarıyla selam verebilir,
3, 4 ve 5 tuşlarıyla dans edebilir,
Space tuşu ile zıplayabilir,
Ekranın orta alt kısmındaki Play ikonu ile assetler arası sinematik moda geçebilir, ESC ile moddan çıkabilirsiniz. (Duvara sıkışmanız, alana geri dönememeniz durumunda bu yöntemi bir kerelik kullanabilirsiniz. Play ikonuna basıp, ESC ye basıp alanın içine geri dönebilirsiniz. Duvara sıkışmamak, alanın dışına taşmamak için duvarlara çok yaklaşmamanızı önermekteyiz.)

İlk giriş yaptığında seni bir bekleme/lounge odasına alacağız. Burada ilgili yönergeleri moderasyon ekibimiz sesli iletişim kanalıyla aktaracak ve ardından Etkinlik Alanı’na ulaşabilmen için orta alana bir portal açacak. Açılan portala tıklayıp Travel diyerek Sergi ve Lansman alanlarımızın bulunduğu Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’na geçiş yapabileceksin.

Elidor Evreni’ndeki lansmanı etkinliğimiz Spatial platformunda gerçekleşiyor ve Spatial’ın etkinlikler için belirlediği kişi sayısıyla sınırlı oluyor. Spatial’ın mevcut durumda aynı anda giriş yapılabilen etkinlikler için belirlediği kişi sayısı 50’dir. Biz de Elidor Evreni’de bu sayıyı sınır olarak belirledik.

Lansman davetiyesini sana biz ulaştırıyoruz. Gönderilen davetiyede yer alan QR kodu okuttuğunda lansman katılımcı kayıt sayfasına yönleneceksin. Burada senin alanın olan butona tıklayıp kayıt formuna ulaşacaksın. Gerekli bilgileri doldurarak kaydını tamamlayabilirsin. Ekibimiz süreçle ilgili bilgileri ve lansman alanının linkini takvim doğrultusunda e-posta adresine iletecek ve bu link ile Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’na giriş yapabileceksin.

Lansmanımıza davet edilen kişiler Elidor ile ticari ilişki içinde olan veya marka amacı projemiz Kendi Yolumuzda’yı destekleyen veya içinde yer alan kişiler arasından seçildi.

Hayır. Elidor olarak yenilikçiliği benimsiyoruz ve yeni teknolojilerin kullanıldığı her alanda tüketicilerimizle buluşmanın yollarını keşfetmeye devam ediyoruz. Teknolojinin tanıdığı imkanlar doğrultusunda en kapsayıcı deneyimin metaverse aracılığı ile sağlanabileceğini düşünüyoruz. Senin gibi değerli katılımcılara bu yeni teknoloji deneyimini yaşamak amacıyla bu platformu tercih ettik.

Hayır. Hem gerçek hem de sanal dünyadaki etkinliklerimiz devam edecek.

Etkinliklerimizi takip etmesi için arkadaşlarını davet edebilir, www.elidorevreni.com web sitemizi herkesle paylaşabilirsin. Paylaştığın kişiler Elidor Evreni’nin metaverse platformlarındaki alanlarına web sitemizden ulaşabilirler.

Elidor Evreni’ni bir pazar yeri olarak tasarlamadık. Ancak ilerde böyle bir uygulama veya etkinlik planımız olduğunda ilk haberdar olanlardan biri olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takipte kalabilirsin.

Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’nın 30 Haziran’a kadar açık kalmasını planlıyoruz. Web sitemizden gelişmeleri takip edebilirsin.

Lansman sırasında moderasyondan sorumlu ekibimiz güvenlik konusunda destek olacaklar ve güvenlikle ilgili meydana gelebilecek durumlara karşı müdahale etmek için hazır bekleyecekler.

Lansman alanına girmeden önce tüm katılımcılardan web sitemizde doldurduğunuz formdaki hukuki metinleri dikkatli okumasını istiyoruz. Lansman sırasında alınabilecek tüm önlemleri alan moderasyon ekibimiz hazır olarak bekleyecek ve tüm şikayetlere müdahale edecek, huzursuzluk çıkaran kişiler hızlıca ortamdan uzaklaştırılacaktır.

Lansmandan sonrasındaki girişlerde bir moderasyon ekibi olmayacak fakat talep etmen durumunda Spatial platformu topladığı veriler ve https://spatial.io/privacy burada belirttiği hususlar doğrultusunda hukuki süreçlerinde sana bilgi aktarımı yapabilir.

Spatial, cross platform ve 3D sanal gerçeklik platformudur. Bu sebeple etkinlik alanındaki deneyimini kullandığın bilgisayarın donanım özellikleri, web tarayıcın, internet bağlantının kalitesi ve hızı etkileyebilir.

Lansman sırasında teknik destek istemek için bekleme alanı linkine giderek orada hazırda bekleyecek moderasyon ekibimize danışabilirsiniz.

Öncelikli olarak cihazının mikrofon ayarlarını, ardından web tarayıcında mikrofona izin verip vermediğini ve son olarak da sol alttaki ikondan mikrofonunun aktif olup olmadığını kontrol edebilirsin.

Kurumsal bir bilgisayardan bağlanıyorsan mikrofon/kamera/sharing özelliklerin sınırlanmış olabilir. Bu durumda kurumunla iletişime geçmeni öneririz.

Ayrıca etkinlik alanının ve lansman akışının kontrolü için moderasyon ekibimiz herkesi sessize alıp sadece ilgili kişilerin mikrofonlarını açabilirler.

Lansman başlamadan önce Spatial platformunu ziyaret edip üye olabilir ve avatar’ını oluşturarak deneme yapabilirsin.

Elidor Evreni Spatial Etkinlik Alanı’na web tarayıcıdan girmeniz durumunda;
W, A, S, D tuşlarını kullanarak hareket edebilir,
Q ve E tuşlarını kullanarak sağ ve sola doğru kamera açısını değiştirebilir,
Mouse/Touchpad ile basılı tutup sağa sola, yukarı aşağı kaydırarak kamera açısını değiştirebilir,
Mouse/Touchpad ile imleci bir noktaya götürüp iki kere tıklayarak oraya ışınlanabilir,
Mouse orta tuş ileri geri/Touchpad çift el içeri dışarı ile kamera açısında avatara yaklaşıp uzaklaşabilir,
V tuşu ile selfie moduna geçebilir,
C tuşu ile alkış yapabilir,
Y ve N tuşlarıyla evet/hayır animasyonu yapabilir,
1 ve 2 tuşlarıyla selam verebilir,
3, 4 ve 5 tuşlarıyla dans edebilir,
Space tuşu ile zıplayabilir,
Ekranın orta alt kısmındaki Play ikonu ile assetler arası sinematik moda geçebilir, ESC ile moddan çıkabilirsiniz. (Duvara sıkışmanız, alana geri dönememeniz durumunda bu yöntemi kullanabilirsiniz. Play ikonuna basıp, ESC ye basıp alanın içine geri dönebilirsiniz. Duvara sıkışmamak, alanın dışına taşmamak için duvarlara çok yaklaşmamanızı önermekteyiz.)

Spatial gibi tanınan bir metaverse platformu olan Decentraland henüz VR ve mobil platformlarını desteklemiyor. Lansman etkinliğinde metaverse deneyimini tam yaşayabilmen için VR entegrasyonu olan ve ulaşabilirlik için mobil uygulamaları da olan Spatial platformunu tercih ettik.

İleri tarihte gerçekleşecek diğer etkinliklerimizde Decentraland gibi alternatif metaverse platformlarını kullanabiliriz. Bu konudaki yeniliklerden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve www.elidorevreni.com web sayfamızı sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.